fbpx
Mon. Jul 26th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

PiS wycofało się z projektu zniesienia 30-krotności ZUS. Lewica kontratakuje!

2 min read

Politycy Lewicy ocenili, że "PiS przestraszył się" swojego projektu. Lewica zaprezentowała swój własny projekt.

W ubiegłym tygodniu posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – który wynosi obecnie 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Według autorów projektu miało to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł.

Wokół propozycji, która poróżniła zarówno obóz rządzący, jak i opozycję, rozgorzała gorąca dyskusja. Jarosław Gowin zapowiedział, że Porozumienie krytycznie ocenia projekt, a Andrzej Duda stwierdził, że patrzy na pomysł “sceptycznie”.

PiS rezygnuje z prac nad zniesieniem 30-krotności ZUS. Politycy komentują

– Dobrze, że koalicja rządowa się spotyka. Spotkanie w Sejmie dotyczy umowy koalicyjnej na tą kadencję. Rzeczywiście bardzo się cieszymy, że projekt ten został zdjęty, ponieważ nie dojdzie do niebezpiecznego z perspektywy przyszłości precedensu. Niepożądanego ani przez nas, ani przez PiS, ani przez Solidarna Polskę. Precedensu polegającego na tym że jakikolwiek projekt miałby zostać głosami nie koalicji rządzącej choćby skierowany do prac w komisji. Z punktu widzenia przyszłości Zjednoczonej Prawicy dobrze się stało – ocenił poseł i rzecznik prasowy Porozumienia Kamil Bortniczuk w rozmowie z Onetem.

“Projekt zniesienia 30krotności limitu ZUS wycofany. Wyraźny dowód na brak stabilnej większości w obozie Zjednoczonej Prawicy” – napisał na Twitterze europoseł Andrzej Halicki.

 

Lewica nie daje za wygraną

Lewica oceniła, że “PiS przestraszył się”. “Klub Lewica złożył swój, odpowiedzialny projekt kompleksowej reformy systemu w tej sprawie, który teraz będziemy konsultować z partnerami społecznymi” – dodano.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wchodząc na stronę Onet.pl możesz przeczytać pełną wersję artykułu

Zostając na naszym portalu możesz dowiedzieć się więcej z innych źródeł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.