fbpx
Mon. Jul 26th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego

2 min read

Cele polityczne i rozdźwięk w obozie Zjednoczonej Prawicy

PiS wnosi projekt, ale posłowie Gowina za nim nie zagłosują. – Gdybyśmy zagłosowali, musielibyśmy siebie samych wyrzucić z Porozumienia – powiedział sam Jarosław Gowin. Partię Kaczyńskiego może jednak uratować Lewica lub PSL.

Okazuje się jednak, że samo zniesienie 30-krotności składek do ZUS może jednocześnie spowodować załamanie systemu emerytalnego, gdyż kilkudziesięciotysięczne emerytury nie będą czymś wyjątkowym. – Mamy nadzieję, że ustawa dotycząca zniesienia 30-krotności nie trafi na biurko prezydenta – powiedział “Super Expressowi” Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

Ludzie Kaczyńskiego projekt składają wbrew partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina. Cel PiS? Zdobyć dodatkowych 7 miliardów złotych na realizację programów społecznych zapowiedzianych w kampanii, na które dziś – jak się okazuje – brakuje środków.

ZUS. Zniesienie limitu składek może skutkować załamaniem systemu emerytalnego. Podstawy prawne

W kwestii umocowań prawnych i możliwości przeprowadzenia okołoskładkowych ZUS “rewolucji” istotnym jest art. 6 ust. 1 pkt 4 i art 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak czytamy, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Jednocześnie podstawę wymiaru składek zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wchodząc na stronę money.pl możesz przeczytać pełną wersję artykułu

Zostając na naszym portalu możesz dowiedzieć się więcej z innych źródeł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.