fbpx
Mon. Jul 26th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

„Nasze oszczędności stają się podatkiem”.

2 min read

Eksperci o zniesieniu limitu składek na ZUS

– To jest przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni, a tak naprawdę wysysanie ich od podatników – tak w “Faktach po Faktach” TVN24 skomentował propozycję zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS ekonomista Marek Iwuć.

Posłowie PiS złożyli w ubiegłym tygodniu w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,  który wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł.

Ekonomiści o zniesieniu limitu 30-krotności

– Rysują się dwa scenariusze. Pierwszy, w przyszłości będą im wypłacane wyższe emerytury. To są składki, to są oszczędności, to nie jest podatek. W związku z tym, oczekiwać będą w przyszłości wysokich emerytur (…) i takie emerytury mechanicznie zostaną utworzone – wyjaśnił w “Faktach po Faktach” na antenie TVN24 były prezes Giełdy Papierów Wartościowych dr Wiesław Rozłucki.

Ekonomista przypomniał, że “20 lat temu nasze państwo ustanowiło ten górny limit płacenia składek, by takich, kominowych (najwyższych – red.) emerytur w przyszłości nie wypłacać”.

Jak wytłumaczył, w drugim scenariuszu “wysokie emerytury nie będą wypłacane”.

– Składki będą płacić, ale tych (wysokich – red.) emerytur więcej zarabiający ludzie nie dostaną. Mówiąc inaczej, składka emerytalna przestanie być oszczędnością, stanie się podatkiem. To burzy zaufanie do państwa. Nasze oszczędności stają się podatkiem, a podatek to zupełnie co innego niż oszczędności, bo z oszczędności mamy nadzieję na zwrot w przyszłości. A jeśli jest to podatek, to idzie na inne potrzeby i nie mamy roszczeń – stwierdził Rozłucki.

Podobnie na propozycję zniesienia limitu 30-krotności patrzy ekonomista Marcin Iwuć.

– To jest kreatywna księgowość. To jest zabieg mający na celu tylko jedno – w doraźny sposób pomóc rządowi zdobyć środki potrzebne do wywiązania się z jednej obietnic, którą jest zrównoważony budżet. To jest przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni, a tak naprawdę wysysanie ich od podatników – podkreślił Iwuć.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wchodząc na stronę TVN24Bis.pl możesz przeczytać pełną wersję artykułu

Zostając na naszym portalu możesz dowiedzieć się więcej z innych źródeł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.