fbpx
Mon. Jul 26th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

Jest projekt Lewicy dot. zniesienia limitu 30-krotności i wprowadzenia „najwyższej emerytury”

2 min read

Lewica złożyła w Sejmie swój projekt zniesienia rocznego limitu 30-krotności składek ZUS. Nowelizacja przepisów zakłada nie tylko likwidację tego ograniczenia, ale też podniesienia najniższych emerytur i rent, a także wprowadzenia pojęcia “najwyższej emerytury”.

 
  • Lewica złożyła swój projekt reformy systemu emerytalnego
  • W tym między innymi zakłada zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS, który budzi kontrowersje
  • “Najwyższa emerytura” ma mieć wysokość sześciokrotności wynagrodzenia minimalnego w roku poprzedzającym rok przejścia na emeryturę

Likwidacja 30-krotności składek na ZUS

Co to jest limit 30-krotności składek na ZUS? Przypomnijmy, że obecnie jeśli ktoś zarobi w ciągu roku więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, powyżej tej sumy nie musi płacić składek na ZUS. W 2019 r. ten limit wynosi 11 912 zł brutto miesięcznie (142,9 tys. zł rocznie).

Powyżej tej kwoty zakłada się, że osoba majętna sama sobie świetnie poradzi z zabezpieczeniem majątku na starość (nie potrzebuje więc korzystać z publicznego systemu). Takie rozwiązanie skutkuje tym, że ZUS nie musi wypłacać wyjątkowo wysokich emerytur najbogatszym Polakom (jest ich ok. 370 tys., czyli 2 proc. zarabiających). Takich, które wynosiłyby dziesiątki tysięcy złotych. Dostają oni standardowe emerytury wynikające ze składek płaconych poniżej limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Brak wypłat wysokich emerytur najbogatszym nie prowadzi do rozstrzału między najmniejszymi i najwyższymi kwotami emerytur oraz co najważniejsze nie obciąża obecnych pracujących (emerytury są wypłacane na bieżąco z naszych składek; emerytury obecnie pracujących będą z kolei finansowane przez rodaków w przyszłości).

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wchodząc na stronę Business Insider możesz przeczytać pełną wersję artykułu

Zostając na naszym portalu możesz dowiedzieć się więcej z innych źródeł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.