fbpx
Mon. Sep 20th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS pod znakiem zapytania. Rodzi się poważny problem

2 min read

Czy nikną szanse na likwidację 30-krotności składek?

Jak dotąd znikąd nie pojawiła się propozycja, która zrekompensowałaby w budżecie utrzymanie limitu 30-krotności składek na ZUS – przyznaje w środę w rozmowie z PAP minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak tłumaczy, w projekcie budżetu jest wpisane ponad 5 mld zł przychodów z tytułu zniesienia 30-krotności. Likwidacja limitu była przez rząd szeroko zapowiadana i została też wpisana do Wieloletniego Planu Finansowego, który trafił do Komisji Europejskiej.

Teraz więc dość trudno się z tego wycofać. – Ja ten projekt podpisałem i zdania nie zmieniam. Do Sejmu trafia rządowe przedłożenie i w parlamencie będę reprezentował stanowisko całego rządu – mówi Kwieciński.

Jak znaleźć 5 miliardów?

Na liście potencjalnych rozwiązań pojawiło się między innymi uszczelnienie szarej strefy w gospodarce zużytymi olejami. Kwieciński jednak przyznaje, że to nie da 5 miliardów złotych, a co najwyżej jedną dziesiątą tej kwoty.

O podatku od supermarketów, o którym mówiła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister finansów mówi zaś, że jego rządowa koleżanka sama wycofała się z tej propozycji i temat nie istnieje.

Z kolei zapytany o możliwość wprowadzenia podatku od tzw. niezdrowej żywności, wskazał, że jest to pomysł analizowany od lat przez różne środowiska, ale nie jest on “wpisany w żadną ustawę”.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wchodząc na stronę Money.pl możesz przeczytać pełną wersję artykułu

Zostając na naszym portalu możesz dowiedzieć się więcej z innych źródeł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.