fbpx
Mon. Jul 26th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

Weto Gowina! Są pomysły na kompromis ws. zniesienia limitu składek ZUS i kilka miliardów w budżecie

2 min read

Wicepremier Jarosław Gowin stawia weto. “Nie” dla zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. W budżecie więcej o około 3 miliardy złotych?

– Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Ten temat zostanie zdjęty z agendy – oświadczył w programie “Tłit” Jarosław Gowin, którego ugrupowanie współtworzyło komitet PiS i wprowadziło do Sejmu 18 posłów.

A może 40 krotność?

Zrównoważony budżet robi wrażenie. Świadczy o rozsądnej polityce rządów. Łatwiej wtedy jest uzyskiwać finansowanie na rynku, po niższych cenach sprzedaje się obligacje rządowe i agencji ratingowych nie rażą już wielkie programy społeczne.

Pojawiły się już w przestrzeni medialnej pomysły kompromisowe, ponoć rozważane w kręgach rządowych. Zamiast 30- może być 40-krotność limitu składek. O ile zwiększyłoby to wpływy?

W 2018 r. roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia) przekroczyło 369,7 tys. osób, a szacunkowa kwota utraconej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu wyniosła 8,3 mld zł.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich dla serwisu prawo.pl policzył niedawno, że wprowadzenie 40-krotności zamiast 30-krotności oznaczałoby o około 3 mld zł rocznie więcej w budżecie.


Gdzie mogę dowiedzieć się więcej?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.