fbpx
Mon. Sep 20th, 2021

Zniesienie Limitu ZUS

Czy taki diabeł straszny?

Przedsiębiorcy pytają o zniesienie limitu ZUS!

3 min read

Zniesienie limitu zus zwiewa sen z powiek wielu przedsiębiorcom oraz managerom. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy ustawa wejdzie w życie? Co o tym myślą przedsiębiorcy?

Pierwsze 100 dni nowego rządu bez zniesienia limitu zus?

Politycy PiS zapowiedzieli, że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy m.in. dotyczące małego ZUS, 13 i 14 emerytury. W zapowiedzi tej zabrakło informacji o zniesieniu limitu składek na ZUS. Pracodawcy żałują, że rząd jednoznacznie nie wycofał się z tego rozwiązania

Szef PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że podczas pierwszych 100 dni nowego rządu zostaną albo uchwalone ważne ustawy, albo tam, gdzie problemów nie można regulować drogą ustawową – przyjęte odpowiednie programy rządowe.

W planie tym nie ma jednak zapowiadanego wielokrotnie przez polityków PiS zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

„ Przedsiębiorcy mogli czuć się pomijani ”

Zdaniem dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan do tej pory przedsiębiorcy mogli czuć się pomijani. – Dobrze więc, że znalazły się propozycje i dla nich. Tym bardziej, że to oni będą musieli sfinansować wiele wcześniej przedstawionych pomysłów gospodarczych. Pakiet idzie w dobrym kierunku – ocenił.

– Szkoda, że rząd zapomina o dużych przedsiębiorstwach, na które spada wiele nowych obciążeń.  Szkoda też, że  rząd nie wycofał się ze zniesienia limitu składek na ZUS. Dla przedsiębiorców to sprawa o fundamentalnym znaczeniu.

Pod listem do premiera podpisało się ponad 50 organizacji. Zdaniem pracodawców wprowadzenie tego rozwiązania stworzy kolejną dużą barierę, która ograniczy możliwość rozwoju polskiej gospodarki.

Pracodawcy wskazywali w rozmowie z Prawo.pl, że pomimo tego, że rząd zapowiedział zniesienie limitu, to wciąż nie ma ustawy w tej sprawie. – Zniesienie limitu trzydziestokrotności jest kolejnym przejawem działań zwiększających obciążenia przedsiębiorców, podejmowanych w realiach stanu niepewności prawa. Zapowiedź zniesienia limitu pojawia się w projekcie budżetu, a do tej pory nie ma projektu ustawy, która by tę zapowiedź realizowała. Mamy już październik, a pracodawcy nadal nie wiedzą czy w 2020 r. będą musieli płacić składki dla pracowników zarabiających ponad 13 tys. zł miesięcznie – podkreśla Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP.

Czy o zniesieniu limitu zus zdecyduje parlament?

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapytany pod koniec ubiegłego tygodnia przez PAP o to, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, że ta propozycja jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. – To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament – zaznaczył.

Minister potwierdził, że jako efekt zniesienia limitu do budżetu wpłynie dodatkowe 5,1 mld zł. Nie zgodził się z sugestiami niektórych ekonomistów, którzy twierdzą, że decyzja ta negatywnie odbije się na kasie państwa za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ponieważ będzie ono musiało wypłacać osobom najlepiej dziś zarabiającym bardzo wysokie emerytury.

Obecnie, jeśli pracownik w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek na ZUS. Limit ten wynosi w 2019 r. 11912 zł brutto miesięcznie, czyli 142,9 tys. zł. rocznie


Gdzie mogę dowiedzieć się więcej?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.